Τετάρτη 7 Μαρτίου 2012

Με πρωταγωνιστή το Χιώτη ο ΑΠΟΕΛ στου 8 της Ευρώπης (βίντεο)

Το όνειρο συνεχίζεται, κάνει περήφανους όλους τους έλληνες και τρελαίνει την Ευρώπη
Ο ΑΠΟΕΛ νίκησε 4-3 τη Λιόν στα πέναλτι, στο κατάμεστο Γ.Σ.Π. και εξασφάλισε την πρόκρισή της στους 8 του Champions League, επίτευγμα που αποτελεί... τοτέμ για το κυπριακό ποδόσφαιρο. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Διονύσης Χιώτης, ο οποίος απέκρουσε δύο πέναλτι στη διαδικασία της "ρώσικης ρουλέτας".
Κι όμως ο ΑΠΟΕΛ είχε την τύχη (και ικανότητα) να ισοφαρίσει το σκορ του πρώτου αγώνα μόλις στο 9ο λεπτό. Ο... αποτυχημένος πρώην παίκτης του Παναθηναϊκού, Κώστας Χαραλαμπίδης, συνεργάστηκε άψογα με τον...
αποτυχημένο πρώην παίκτη της ΑΕΚ, Γκουστάβο Μαντούκα, ο οποίος με πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και παράλληλα στον έβδομο ουρανό τις 23.000 οπαδούς του ΑΠΟΕΛ που κατέκλυσαν το ΓΣΠ.
Οι όποιες προσπάθειες των γάλλων να φτάσουν στην ισοφάριση έπεφταν πάνω στον Διονύση Χιώτη, ενώ άλλες περνούσαν δίπλα από τα δοκάρια του έλληνα πορτιέρο, προς ανακούφιση των γηπεδούχων, οι οποίοι έριξαν βάρος στην άμυνα. Και ευτυχώς το άγχος, δεν μετετράπη σε απογοήτευση μέχρι το τέλος του ημιχρόνου...