Δευτέρα 11 Ιουνίου 2012

Σε θρίλερ εξελίσσεται η εκλογή Πρόεδρου της Δημοκρατίας στην Αλβανίας


- Με την υπογραφή τριών ελλήνων  η υποψηφιότητα Artan Hoxha
- Επιμένουν για Nano Ντούλες και Idrizi
- Το προφίλ του νέου υποψηφίου της δεξιάς
Ενώ όλοι περίμεναν ότι σήμερα στην Αλβανία θα εκλέγονταν νέος Πρόεδρος της Δηκρατίας , η βουλή ενέβαλε τη συνεδρίαση για το απόγευμα, καθώς τελευταία στιγμή, ο υποψήφιος της κυβερνητικής συμμαχίας Artan Hoxha, απέσυρε την υποψηφιότητα του.
Χθες το απόγευμα οι αρχηγοί των κοινοβουλευτικών κομμάτων Bersha, Rama, Meta και Idrizi , δεν κατέληξαν σε κοινή υποψηφιότητα. 

Η κυβερνητική συμμαχία είχε στο τραπέζι 4 προτάσεις τις οποίες ο αρχηγός του Σοσιαλιστικού Κόμματος απέρριψε, χωρίς ο ίδιος να κάνει δική του πρόταση. Τελικά οι πρώτοι πρότειναν τον οικονομολόγο Artan Hoxha, ένα πρόσωπο πολύ γνωστό στην Αλβανία από τις τηλεοπτικές εμφανίσεις ως αναλυτης σε θέματα οικονομίας και γεωπολιτικής. Για την υποψηφιότητα  Hoxha υπέγραψαν 40 βουλευτές, μεταξύ αυτών και οι έλληνικής καταγωγής Ξέρρας, Μπάρκας και Τάβος.

Artan Hoxha
Όλα τα αλβανικά μέσα, θεωρούσαν βέβαιη την εκλογή Hoxha, καθώς οι κυβερνητικοί δεν θα διακινδύνευαν να πάνε στην πέμπτη και τελευταία συνεδρίαση  όπου μια ενδεχόμενη αποτυχία θα οδηγούσε τη χώρα σε εκλογές. Και ενώ όλοι περίμεναν τον «άσπρο καπνό» του κοινοβουλίου, οι δημοσιογράφοι έβλεπαν τους βουλευτές να βγαίνουν ένας ένας από το μέγαρο, πρόθυμοι να κάνουν δηλώσεις κατηγορώντας τους αντιπάλους, εκτός από τον κ. Ντούλε που κατηγόρησε τις δύο πλευρές λέγοντας πως «η εκλογή προέδρου εξελίσσεται σε μία φάρσα όπου μαρτυρά την αποτυχία της πολιτείας και των αρχηγών, για να ανταποκριθούν στις προκλήσεις που έχει χώρα μας» . ο κ. Ντούλες έκανε έκκληση στον πρόεδρο του ΣΚ, να προτείνει για υποψήφιο τον κ. Νάνο. Στο ίδιο μήκος κύματος και οι δηλώσεις του πρόεδρου του κόμματος των τσάμηδων Shpetim Idrizi.
Τελικά η τέταρτη συνεδρίαση της βουλής, δεν oλoκληρώθηκε αλλά αναβλήθηκε για το απόγευμα όπου οι δεξιοί ανακοίνωσαν ήδη ότι θα έχουν για υποψήφιο τον Υπουργό Εσωτερικών  κ. Bujar Nishani.

Bujar Nishani
Ο κ. Nishani, κατάγεται από το Δυρράχιο, σπούδασε στα Τίρανα στρατιωτικές σχολές ενώ μετά το 1991 συνεχισε μεταπτυχιακά στις ΗΠΑ. Θεωρείται  μετριοπαθής, δεν έρχεται σχεδόν ποτέ  σε αντιπαράθεση με την αντιπολίτευση και  παρόλο που ταλαιπωρείται από ένα μόνιμο πρόβλημα υγείας  (κινητικότητας) θεωρείται από τους πιο εργατικούς. Είναι απο τους αγαπημένους υπουργούς του Μπερίσα αφού μετά το 2005 δεν έλειπε από κανένα κυβερνητικό σχήμα μεταξύ των υπουργείων Εσωτερικών, Δικαιοσύνης και Δημόσιας Τάξης.  

2 comments:

Ανώνυμος είπε...

Ti kathonte kai kourazonte i anthropi den fonazoun ton IRODHI to projoni tou THOMA DALANI na vjalloun ton proedhro dhihos na katallavoun lete na einai tixaia pou o DULES kai IDRIZI na exoun mia jnomi oxi. einai Sindhesi IRODHI

Ανώνυμος είπε...

Kandidati i radhës i shumicës për president, Bujar Nishani, në të vërtet quhet Bujar Mehmeti. Ai e ka ndërruar mbiemrin pas vitit 1991, kur emri i tij u shfaq në trazirat e Shkolles së Bashkuar, ku ishte komandant toge.

I kandiduar për anëtar të PPSH-së në moshë të re për shkak të përkushtimit të tij ndaj regjimit, Bujar Mehmeti (tani Nishani), u bë një nga fanatikët e mbrojtjes së bustit të Enver Hoxhës, në Shkollën e Bashkuar. Pas ardhjes në pushtet të PD-së, ai ndërroi mbiemrin në Nishani, për të krijuar lidhje me familjen e Omer Nishanit, ish politikanit të viteve 50-të.

Nishani u punësua fillimisht nga Zhulali në drejtorinë e punëve të jashtme në Ministri të Mbrojtjes dhe u lirua nga detyra pas vitit 1997. Më pas ka punuar kamarier në një nga kafenetë e Tiranës në hyrje te “Komunës së Parisit”, deri në vitin 2000, kur u angazhua për herë të parë në një fushatë elektorale të PD-së, si përgjegjës për furnizimin me ushqim të komisionereve të Besnik Mustafajt.

Të njëjtën detyrë e kreu dhe në zgjedhjet e vitit 2001. Në vitin 2003 u afrua në strukturat e PD-së si sekretar organizativ, dhe në vitin 2005, falë një beteje mes LSI-së dhe PS-së në “Kombinat”, u bë deputet.

Në vitin 2007 u bë ministër i Brendshëm, duke i hapur rrugë plotësisht kontrollit të ministrisë nga klanet e njerëzve të Berishës dhe më pas është shëtitur nga një ministri në tjetrën, vetëm pse nuk krijon probleme me shefin e tij.

Prej vitit 2008 vuan nga një sëmundje e rëndë degraduese , dhe ka nevojë për mjekim shumë të specializuar. Do të ishte e udhës dhe humane që qeveria të paguante një fond për mjekimin e tij dhe jo ta çonte në Presidencë.

Δημοσίευση σχολίου