Τρίτη 27 Μαρτίου 2012

Συνέντευξη Ντούλε στο News24


ΑΟΖ, Τσάμιδες, Ντίσος, πολιτικές συμμαχίες και σκοπιανό.
Καλεσμένος στη γνωστή τηλεοπτική εκπομπή «5 pyetje nga Babaramo»/ 5 ερωτήσεις από το Babaramo, ο πρόεδρος του ΚΕΑΔ μίλησε για πέντε καυτά ζητήματα των ελληνοαλβανικών σχέσεων 

       1.      Για την ακύρωση της συμφωνίας των θαλασσίων συνόρων
Για την ακύρωση της συμφωνίας των ελληνοαλβανικών  θαλάσσιων συνόρων, είπε πως πιο πολύ ζημιώθηκε η χώρα μας (Αλβανία) και πως σύντομα θα πρέπει να αρχίσουν οι διαπραγματεύσεις για μία νέα συμφωνία 


       2.      Για την επιστροφή των Τσάμιδων από τα σύνορα
Για την επιστροφή κάποιων αλβανών πολιτών από τις έλληνικες συνοριακές διαβάζεις, είπε πως ευθύνεται το αλβανικό κράτος που εκδίδει διαβατήρια με τόπο γέννησης «Τσαμουριά» - Ελλάδα, αυτό το τοπωνύμιο είναι εφευρεση των αλβανών και για την Ελλάδα και την Ευρώπη δεν υπάρχει.

       3.      Για την υπόθεση «Ντίσο»
Είπε πως είναι μία άδικη απόφαση, οι δικαστές επηρεάστηκαν από εθνικιστικά ρεύματα και ότι μετά την ολοκλήρωση όλων των δικαστικών βαθμίδων στην Αλβανία, η υπόθεση θα πάει στο Στρασβούργο. (Ας την πάει κάποιος άλλος γιατί ο Ντούλες τα τελευταία 15 χρόνια που «ηγείται» της μειονότητας, δεν πήγε καμία. Αν αυτό «συνάδελφε» της «Δερόπολης είναι λάσπη, να μας πείτε κάποια περίπτωση και θα ζητήσουμε ταπεινά συγνώμη)
 
      4.      Για τις πολιτικές συμμαχίες
Κατηγόρησε για μία ακόμη φορά το Σοσιαλιστικό ότι δεν έχει ατζέντα και άφησε όλα τα ενδεχόμενα ανοιχτά. Στην επιμονή του δημοσιογράφου για το ποιο κόμμα θα προτιμούσε να συνεργαστεί στις επόμενες εκλογές, του Τόπι ή το Σοσιαλιστικό, είπε πως μετά από  13 χρόνια παρουσίας στο αλβανικό κοινοβούλιο δεν θα έπρεπε να τον ρωτάει με ποιον μπορεί να ερωτευτεί στην πολιτική!

      5.      Ελληνοσκοπιανές σχέσης
Χαρακτήρισε την σκοπιανή κυβέρνηση ως «νέα με παλιά νοοτροπία» που κρατάει τη χώρα όμηρη του εθνικισμού και ότι η Ελλάδα χωρίς να έχει ξεφύγει από τον κίνδυνο, με τις τελευταίες οικονομικές εξελίξεις, έβαλε τις βάσεις για την ανάκαμψη της οικονομίας. 


 
Ακλουθεί η περίληψη της συνέντευξης στα αλβανικά, όπως δημοσιεύτηκε στο balkaneweb.com

Dule: Pakti detar s'falte asnjë km det. Çamëria toponim shqiptar, nuk ka ekzistuar

Dule: Pakti detar sTIRANË-Kryetari i partisë Bashkimi i të Drejtave të Njeriut (PBDNJ) i ftuar sot në emisionin televiziv ‘5 pyetje nga Babaramo’ theksoi se Shqipëria është shteti që  humbi me shume nga mosrealizimi i marrëveshjes detare me Greqine që u hodh poshtë një vit më parë nga Gjykata Kushtetuese.

“Falja e detit është një teori konspiracioni. Me Italinë ka prej 30 vitesh një marrëveshje që ishte nënshkruar me të drejtën e atëhershme dhe është rishikuar më pas dhe është konstatuar se nuk ka asnjë shkelje. Me Turqinë, është situatë ndryshe, Turqia nuk është palë e së drejtës së konventës detare.
Gjykata këtu e hodhi poshtë marrëveshjen. Drejtësia në Shqipëri ka hyrë në një terren të rrëshkitshëm pseudonacionalist. Nga më të rrezikshmit. Në vitin 2009, shqipëria nënshkroi marrëveshjen detare dhe kjo marrëveshje u hodh poshtë. Sot është në seriozitetin e këtij vendi që për imazhin e tij para botës të japë përgjigje të qarta, por nuk e ka riparë marrëveshjen”.

Për Dulen koha sot ofron të gjitha teknologjitë që mund të vërtetojnë se marrëveshja nuk shkelte parimet kombëtare dhe nuk rrëmbente asnjë km det nga asnjë prej shteteve.
“Si mund të falen dhe të shiten det e tokë sot në kohën e teknologjisë që mund të masë me saktësi toka e ujë. Sot do ishte në favor të interesave të vendit tonë ratifikimi i asaj marrëveshjeje. Bëhet fjalë për hapësirat detare ekskluzive të shfrytëzimit ekonomik. Ishte favor për Shqipërinë. Në momentet që flasim mbahet një takim shkencor me pjesmarrjen e autoriteteve izraelite, qipriote, greke, po diskutohet një cështje energjitike. Në këtë aktivitet flasin amerikanët. Shqipëria duhet të bëhej pjesë e kësaj loje dhe jo të bëhet fobik”.

KTHIMI I ÇAMËVE NË KUFIJ, NUK MUND TË IMPONOJMË TOPONIMET TONA
Kreu i PBDNJ-së theksoi se në Shqipëri çdo çështje me shtetin grek trajtohet me paragjykime, pasi sipas tij, ka njerëz që jetojnë për të dëmtuar interesat mes dy vendeve.
Sipas Dules, marrëdhëniet mes Greqisë dhe Shqipërisë janë marrëdhënie europiane, ndërsa çështja e kthimit të çamëve në kufij është vetëm një spekullim.

“Nuk ka pasur në kohërat e demokracisë në shtetin grek asnjë krahinë me emrin Çamëri. Askush nuk mund t’i imponojë shtetit grek toponimet e veta. Incidentet në kufi janë në dëm të vendit tonë, sepse kemi lëshuar një pasaportë të pavlefshme.”- u shpreh Dule.

ÇËSHTJA DISHO DO TË SHKOJË NË STRASBURG
Kryetari i PBDNJ-së komentoi edhe dënimin e kreut të Omonia-s në Korçë, Naum Disho, duke theksuar se vendimi gjykatës do të apelohet në të gjitha nivelet në Shqipëri dhe do të shkojë më pas edhe në Gjykatën e Strasburgut.

Sipas Dules, akuzat ndaj Dishos janë të pabaza pasi në Boboshticë nuk u dëmtua asnjë varrezë.
“Sipas mendimit tim, gjykatësi i ndikuar nga një frymë pseudo/nacionaliste i shërben interesave që nuk janë në favor të vendit tonë”- u shpreh Dule.

REFORMA ZGJEDHORE, NUK PRANOJMË ROLIN DEKORATIV QË NA REZERVON PD E PS
Në lidhje me punën e komisionit për Reformën Zgjedhore, Dule nënvizoi se “PBDNJ-ja nuk do ta pranojë rolin dekorativ që i rezervojnë dy partitë e mëdha”.

“Janë rënë dakord deri më sot në të gjitha ato elemente që kanë rënë tradicionalisht dakord dy partitë e mëdha. Reforma ka ngecur në ato aspekte që presin drejtpërdrejt interesat e njërës apo tjetrës palë.” – u shpreh Dule.

KOALICIONI
Dule theksoi se koalicioni me PS aktualisht nuk po funksionon. Sipas tij, për momentin PS nuk po bashkëpunon për asnjë dokument të përbashkët angazhues.
“Koalicion është bashkëpunimi ku palët janë ulur, kanë diskutuar dhe kanë votuar një axhendë të përbashkët. Ne bashkëpunuam me PS në vitin 2009, e 2012 kapitull të mbyllur pozitivisht. Aktualisht nuk ka asnjë dokument angazhues mes të dy palëve. Në momentet aktuale ekziston një vakuum institucional”.

Kreu i PBDNJ kujtoi më pas vitin 2009 ku PBDNJ luftoi në 4 qarqe. Sipas tij pasojat e sotme janë si pasojë e zgjedhjeve të koalicioneve.
Në vitin 2009, për vetë sistemin që kishim PBDNJ beteja jonë ne kishim pretendime ishte në 4 qarqe. Bashkëpunimi me PS kishte dhe anë pozitive dhe anë negative. Si u numëruan votat në vitin 2009 në Gjirokastër, u ndanë një për PS një për PD dhe në për PBDNJ. Vetë e zgjodhëm koalicionin me z Rama dhe këton janë pasojat. Brerja e ndërgjegjes? Do jemi shumë më të vëmendshëm për herë tjetër”

I pyetur nëse do të krijojë një koalicion me partinë e Topit apo me PS për zgjedhjet parlamentare të vitti 2013, Dule theksoi se
PBDNJ është një parti që ka një feedback.
“Gjithmonë ka një feedback. Disa kanë plan B, disa C, disa kanë plane të përbashkëta. PBDNJ ka elektorak dhe ja di vlerën elektoratit të vet. Do të jemi shumë më të matur në përpilimin e strategjisë. Pas 13 vjetësh në Kuvend nuk mund të më bëni pyetje se me kë mund te dashurohem në politikë. Ne po punojme si forca politike në kushte shumë kontradiktore dhe të disfavorshme, kemi një sistem që është penalizues
Në kushet e te´ë qenit të penalizuar në fillim vjen mbijetesa”.

MAQEDONIA DHE GREQIA
Dule analizoi edhe zhvillimet në Greqi dhe Maqedoni.
Sa i përket Greqisë, Dule bëri të ditur se situata në Greqi është stabilizuar pas paketës së ndihmës ekonomike që iu dha këtij vendi, porse rreziku ende nuk ka kaluar.
Sa i përket Maqedonisë Dule theksoi se ky shtet ka një qeveri të re me mentalitete të vjetër ndaj nuk kapërcen dot problemet aktuale

9 comments:

Ανώνυμος είπε...

Κακομοίρης είσαι μωρέ βορειοηπειρωτάκι... Μικρόψυχος και κλαψάρης. Γίνου μωρέ άντρας και μην δαγκώνεις συνέχεια απ' τα παπούτσια σαν τα ζαγάρια. Η συνέντευξη αυτή είναι μάθημα πολιτικού ήθους, συνέπειας και κουράγιο. Κακομοίρηδες που θα σας βγάλει αυτή η παμπεσιά...

Βορειοηπειρώτης είπε...

Γιατί βρε ανώνυμάκι 2.37 μας εξηγείσαι έτσι; Δεν είπαμε τίποτα κακό, μας άρεσε και εμάς η συνέντευξη και γι’ αυτό ξενυχτήσαμε για να την παρουσιάσουμε.
Κακό είναι που υπενθυμίσαμε και κάτι, δηλαδή ότι ο Ντούλες έχει προαναγγείλει αρκετές δίκες στην Ευρώπη και δεν πήγε καμία, με αποτέλεσμα οι Αλβανοί να τα ακούν αυτά και να γελάνε… Κατά τα άλλα η συνέντευξη είναι άψογη.
Είπαμε, αντί του ευχάριστοι και άχρηστοι, προτιμούμε το δυσάρεστοι και χρήσιμοι …

Ανώνυμος είπε...

dule thee pekse tin pae

Ανώνυμος είπε...

Καμία λέξη για την μειονότητα. Τι λες καλέ. Ο Ντούλε είναι δορυφόρος γι' αυτήν!

ρωμαίος είπε...

κακομοίρης είσαι μωρέ ανώνυμε 2:37.Μικρόψυχος ,ανασφαλής και γλύφτης. Βγάλε τα γυαλιά της μυωπίας και δές καθάρα μια φορά. Η ανασφάλεια του Ντούλε είναι ζωγραφισμένη στο πρόσωπο,για το πολιτικό του μέλλον και μόνο!!!!!!!!
Βορειοηπειρώτη γράφε και μη μασάς από ανεγκεφαλους Ντουλικούς αυτοί τον βλέπουν σαν τον Ενβέρη ,ζαγάρια θα μείνουν μιά ζώη μόνο τον εαυτούλη τους να βολεύουν και τότε και τώρα.
και κατι 'αλλο με το Βαγγελάκη μας ισχύει το λαικό άσμα άλλα μου λέν τα ματια σου και η καρδιά σου, δεν μας αρκεί να μιλάει πατριωτικά μόνο στα κανάλια αλλά να το αποδείξη καθάρα στην πράξη οτι νοιάζεται για την πατρίδα.τωρα αν του ίδιου του αρκεί που και που να μας χαιδευει λίγο τα αυτιά ,τι να πώ .

Ανώνυμος είπε...

2:37 αφου το παλικαρι λιωνει για την Βόρειο Ηπειρο γιατι δεν τα παρατάει.. Δεν βλέπει οτι τα εχει κανει μανταρα ;
Βορειοηπειρώτη εσυ φταις για όλα.. Άντε ντουλακι τρέξε τώρα στην Αθήνα να αρπαξεις τις ψιλές σου απ´τους Σαμαρα κ Παναγιωτοπουλο.. Κ πριν πας στο καραβελ κανε κ καμία βόλτα απο το κίνημα των σοσια-ληστών για να πάρεις καμία εντολή κ κανένα πακέτο..

Ανώνυμος είπε...

Με απόλυτη σιγουριά σας ενημερώνω πως ο Ντούλε για την υπόθεση με την εθνικότητα στα πιστοποιητικά δεν έχει κάνει την παραμικρή κίνηση. Για να πάει μια υπόθεση στο Στρασβούργο, πρέπει να εξαντληθούν όλα τα νομικά μέσα στην Αλβανία και την τελική απόφαση που θα εκδώσουν τα αλβανικά δικαστήρια να την στείλει στο Στρασβούργο. Ούτε μία ενέργεια, ούτε ένα έγγραφο, ούτε μία κίνηση.
Επειδή τα side πλέον, έχουν γίνει «τόπος» όπου παράγεται πολιτική και ασκείται κριτική ας βγει κάποιος να μας δείξει ένα έγγραφο γύρω από αυτό το θέμα να τον πιστέψουμε, γι αυτό σας παρακαλώ πολύ, αν έχετε κατά νου σας, να βοηθήσετε το Ντίσιο καλύτερα αφήστε τον στην μοίρα του παρά να τον εκμεταλλεύεστε για πολιτική προβολή. Αρκετά με το Στρασβούργο και τις μ…. του Ντουλέ!

Ανώνυμος είπε...

Ο DULE STO BABARAMO MILISE GIA TO TSAMIKO'GIA TO SKOPIANO 'GIA TIN IKONOMIQI KPISI ' GIA TON EKLOGJIKO NOMO 'GIA TO KOMA TU RAMA QE TU [TOPI-SPAHIU ]POS PREPI NA SINERGASTI STIS EPOMENES EKLOGIES ΄'- TI ALLO NA MAS PI TO PEDHI ; TA PROVLIMATA STA HORIA MAS PU TON VGALANE VULEFTI TA LINUN I 5 EPARHI ME DHIDHAKTORIKO KE METAPTIHIAKO PU EHUN VGALI STO AMERIKAN.AFISTE TO DULE NA PARTHI LIGO ME TA EVROPAIKA KE NA KANI MEGALI POLITIKI STO NEWS 24 QE GAZETA SHQIPTARE ,ΓΙΑΤΙ ΒΟΡΕΙΟΗΠΕΙΡΩΤΙΚΑ ΤΟΥ ΛΕΤΕ ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΚΟΥΡΑΖΕΤΑΙ ΤΟΝ '''''''''''

Ανώνυμος είπε...

Συμφωνα με πληροφοριες,λογο χρονου δεν προλαβε να μιλησει και για αλλα θεματα.Το πρωτοκολλο της συναντησης που ειχε σημφωνιθει ειχε ακομα και τα εξης θεματα.
1]Η βροχη στη ΜΠΟΤΣΟΥΑΝΑ και οι επιπτωσεις της.
2]Πως μπορουμε να ελατωσουμε το ροχαλιτο του Τοπι.
3]κεαδ-Ομονοια-πασοκ.τι ............
Βορειος.

Δημοσίευση σχολίου